کارگاه آموزشی قشم و مناسبات تجاری خلیج‌فارس

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از برگزاری کارگاه آموزشی "کشم و مناسبات تجاری خلیج‌فارس" به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس خبر داد.


مدیر ژئوپارک جهانی قشم از برگزاری کارگاه آموزشی "کشم و مناسبات تجاری خلیج‌فارس" به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، سجاد اشگرف هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی علاقه‌مندان با تاریخ غنی جزیره و تبادلات گسترده اقتصادی و فرهنگی در خلیج‌فارس بیان کرد و گفت: دکتر احمد بازماندگان خمیری، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور مرکز بین‌المللی قشم مدرس این کارگاه آموزشی بود.

وی ادامه داد: بیان نام های دیگر قشم در طول تاریخ، علت نام گزاری قشم با عنوان کشم، پرداختن به انواع مسیرهای تجارت دریایی و دریانوردی و کرانه‌ای، جایگاه کشم در مناسبات تجاری دوره صفوی، افشاریه، زندیه و قاجار، بررسی نقشه‌های ترددهای دریایی و تقسیم‌بندی انواع شناورها در دوران قدیم در خلیج‌فارس بخشی از سرفصل‌های آموزشی در این کارگاه بود.

به گفته اشگرف، معرفی گاه‌شماری نوروز دریا، نوروز دریا یا نوروز صیاد و انواع نوروز دریا شامل؛ نوروز دریای خلیج‌فارس- نوروز دریای عربی_-نوروز دریای هندی، همچنین معرفی انواع بادهای مهمی که در منطقه خلیج‌فارس می‌وزند از دیگر موضوعات مطرح‌شده در این کارگاه بود.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم در پایان ضمن تبریک روز ملی خلیج‌فارس، یادآور شد: تاریخ پربار جنوب ایران‌زمین، بدون نام خلیج‌فارس معنایی ندارد و این دو نام در طول هزاره‌ها درهم‌تنیده شده‌اند.

گفتنی است، کارگاه آموزشی "کشم و مناسبات تجاری خلیج‌فارس"، روز شنبه 9 اردیبهشت‌ماه 1402 در سالن آموزش و تفسیر موزه ژئوپارک جهانی قشم با حضور جمع زیادی از علاقه‌مندان برگزار شد.

ژئوپارک قشم - کلیه حقوق محفوظ است | طراحی و اجرا رسانه هزاره