ژئوپروداکت

ژئوپروداکت

به تولیدات برآمده از جوامع محلی مستقر در محدوده ژئوپارک‌ها که مواد اولیه و یا ایده طراحی آن پیش زمینه‌ای از فرهنگ و زیست بوم آن منطقه دارد ژئوپروداکت گفته می‌شود. ژئوپروداکت در واقع شامل محصولاتی است که برگرفته از خصوصیات و ویژگی‌های طبیعی و فرهنگی جوامع محلی است و علاوه بر اینکه سبب اشتغال، احیای صنایع‌دستی و ترویج فرهنگ بومی می‌گردند می‌توانند در سبد سوغاتی گردشگران جای گرفته و ارمغانی به‌یادماندنی از سفر به ژئوپارک برای گردشگران باشند.

ژئوپروداکت شمع نمکدان

شمع نمکدان به سفارش ژئوپارک جهانی قشم توسط خانم سوما سید یونسی طراحی شد. این محصول هم اکنون توسط دانش آموزان کاشف قشم به منظور معرفی این ژئوسایت، جلوگیری از برداشت نمونه، حفاظت از غار و کسب درآمد تولید شده و به گردشگران ارائه می شود.

عود مینیاتوری ژئوپارک

 این مدل ساز سنتی ایرانی با نام های بربط، عود، لوت نامگذاری شده است. عود مینیاتوری ژئوپارک به سفارش ژئوپارک جهانی قشم توسط آقای شجاع اشعری هنرمند بومی و همیار ژئوپارک جهانی قشم ساخته شده است.

 

ژئوپروداکت غار های نمکدان

 

ژئوپروداکت های غار های نمکدان ،مجموعه اشیاء سمبلیکی هستند که توسط هنرمند بومی خانم عواطف خشابی ،سرامیست و کارشناس صنایع دستی طراحی‌ و اجرا شده .

غارهای نمکدان از مهترین ژئوسایت های ژئوپارک جهانی قشم است که طولانی ترین غار نمکی جهان را در خود دارد. این ژئوسایت شامل جاذبه هایی گوناگون غارهای نمکی ،چشمه های نمکی ،کفه های نمکی ،فروچاله ها و رخمون های رنگارنگ لایه های نمک است. این محصول از گِل سرامیک  توسط هنرمند ،با هدف معرفی این ژئوسایت و جلوگیری از برداشت نمونه و حفظ میراث طبیعی، بعنوان یک اثر هنری خلق شده  و به گردشگران ارائه می شود .

ژئوپارک قشم - کلیه حقوق محفوظ است | طراحی و اجرا رسانه هزاره