جنگل حرا

Code : G20

جنگل حرا اکوسیستمی منحصر به فرد است که مستقیما در منطقه جزر و مدی قرار گرفته است. جنگل های حرا ی جنوب ایران عمدتا از گونه ای به نام اَوسینا مارینا تشکیل شده اند که نام این گیاه از نام دانشمند شهیر ایران ابن سینا گرفته شده است. جنگل حرا بیشترین بخش جنگل های آسیا ی جنوب شرقی را شامل می شود. منطقه ی حفاظت شده ی حرا در تنگه ی خوران، میان جزیره ی قشم و خاک اصلی ایران  (بندر خمیر) واقع شده که جنگل های کما بیش متراکمی را در بر می گیرد که در این مناطق گلی و تالاب های جزرو مدی روییده اند. تغییرات جزر و مدی روزانه عامل تعیین کننده اصلی در شکل گیری اکوسیستم حرا است. اگرچه ترکیب (گیاهی) جنگل بسیار همگونی دارد اما با وجود تنوع گیاهی پایین زیستگاهی برای جانوران بسیارگوناگونی است. این منطقه حفاظت شده در فهرست بین المللی تالاب های مهم (همایش رامسر) قرار دارد.
اکو سیستم منحصر به فرد حرا
جنگل حرا نوعی از جنگل است که تنها در مناطق ساحلی نواحی استوایی یافت می شود. در هنگام بالا آمدن آب تنها تاج درختان در سطح آب (شور) دیده می شود در حالیکه قسمت های دیگر درخت در زیر آب قرار دارد. تنها در زمان پسرفت آب است که می توان تنه و ریشه های هوایی درختان را مشاهده کرد.  درختان جنگل های حرا به آسانی در آب شور رشد می کنند. این درختان احتمالا گیاهان گلدهی بودند که به دلیل عدم توانایی رقابت با گیاهان زمینی دیگر مجبور شده اند از نهایت قابلیت های خود (در آب شور) استفاده کنند. سپس این درختان با شرایط دشوار منطقه ی جزر و مدی سازگار شده و این اکو سیستم منحصر به فرد را شکل داده اند.
جزر و مد در جنگل های حرا
پسرفت و پیشرفت آب در شکل گیری جنگل های حرا تنوع زیستی آن نقش اساسی دارند. این جنگل های میزبان پرندگان دریایی متنوعی هستند که در هنگام پسرفت آب در مناطق گلی (اطراف درختان) تغذیه می کنند. در واقع هر یک از گونه های پرندگان به خوبی سازگاری پیدا کرده تا از موجود زنده خاصی که در عمق مشخصی از آب شور یا گل زندگی می کنند تغذیه کند.
مبارزه با شوری آب
به طور کلی درختان حرا نمی توانند از آب شور دریا استفاده کنند زیرا نمکی که از طریق آب وارد گیاه می شود پس از تبخیر شدن آب از سطح برگ محلولی شور را در برگ ها ایجاد می کند. برای حل این مشکل ریشه های درختان حرا به عنوان یک صافی هدفمند عمل می کنند و تنها اجازه می دهند آب مقطر آز آنها عبور کرده و از ورود نمک به داخل گیاه جلوگیری می کنند. تنها مقدار بسیار کمی از نمک که برای عملکردهای سلول ضروری هستند می تواند وارد گیاه شده و در سلولهای برگ ذخیره می شود. برگ هایی که بیش از حد نمک جذب کرده اند می افتند و به این طریق نمک اضافی دفع می شود. یکی دیگر از مکانیسم های دفع نمک غده هایی هستند که در زیر برگ ها قرار گرفته اند


Where جنگل حرا geosite is located ?

ژئوپارک قشم - کلیه حقوق محفوظ است | طراحی و اجرا رسانه هزاره