دره ستاره ها

Code : G01

 ژئوسایت دره ستاره ها واقع در نزدیکی روستای برکه خلف یکی از پر طرفدارترین ژئوسایت‌های ژئوپارک جهانی قشم می‌باشد. این ژئوسایت نمونه کم نظیر از ژئوسایت‌های حاصل از فرسایش است. نام محلی این منطقه، "استاله کفته" به معنای "ستاره افتاده" است. دلیل نامگذاری این است که مردم محلی بر این باور بوده اند که بر اثر برخورد یک ستاره (شهاب سنگ) به زمین، سنگ و خاک به هوا پرتاب شده اند و به همان شکل و در همان حالت باقی مانده‌اند. 

همچنین باورهایی مبنی بر وجود اجنه و ارواح در این دره و در هنگام تاریکی هوا وجود دارد که دلیل اصلی آن نامتعارف بودن چشم انداز این دره به ویژه در شب و همچنین صدای وزش باد در میان دره است

شکل گیری این دره بر اثر عملکرد ناهمگن عوامل فرسایش مانند آب و باد و فشارهای وزنی بر بخش های گوناگون طبقات زمین است. در بخش هایی که جنس مقاومتر و سخت فرسا داشته اند، عوامل فرسایش کمتر تاثیر گذاشته و در نتیجه این بخش ها برجای مانده اند. اما در بخش های سست و نرم فرسا، عملکرد فرسایش شدیدتر و بیشتر بوده و این بخش ها را از بین برده است. 

در دیواره های این دره دو جنس کاملا متفاوت را می نوان مشاهده نمود: یک لایه ضخیم، و به نسبت نرم به رنگ کرم تا خاکستری روشن در زیر و یک لایه نازک ، سخت و به رنگ سفید تا خاکستری تیره در بالا.

لایه زیرین سست و نرم فرسا بوده و در برابر عوامل فرسایش به سرعت فرسوده و تخریب می شود اما لایه رویی به دلیل دربرداشتن نوعی سیمان طبیعی (آهکی) مقاوم و سخت فرسا بوده و همانند یک سپر از لایه زیرین در برابر فرسایش محافظت می نماید.

در هر جایی که لایه رویی از بین رفته باشد یا دارای درز و شکاف شده باشد، فرسایش با شدت و سرعت بیشتری عمل کرده و موجب گشایش دره های کوچک و شکاف های گوناگون در منطقه شده است.

  در برخی از نقاط این دره، ستون ها و ستونک هایی دیده می شوند که برخی شکل سوزنی و باریک دارند. از دلایلی که برای تشکیل این اشکال می توان برشمرد، حرکت چرخشی و سیلابی آب باران های فصلی پیرامون ستون یا بازمانده دیواره های قدیمی است. همچنین باقی ماندن یک تکه کلاهک مقاوم از لایه بالایی بر روی یک بخش کوچک از لایه زیرین، موجب حفظ این بخش به صورت ستونی شده است، در حالی که پیرامون این ستون به دلیل نداشتن پوشش، از بین رفته و حذف شده است.

طبقات و لایه ای این دره به دلیل ویژگی های ذکر شده، بسیار حساس و شکننده بوده و حتی وزن یک انسان بر روی طبقات آن می تواند بسیار خطرناک باشد و موجب فروریختن ناگهانی آن ها شود. این در حالی است که شاید محل به نظر محکم و یکپارچه بیاید اما در زیر آن لایه ها از بین رفته و خالی باشند. قدم گذاشتن یر روی این طبقات اگر هم موجب ریزش در آن لحظه نشود، موجب کاهش مقاومت لایه سخت رویی و ایجاد درز و شکست های بسیار ریز و باریک در ساختار آن، و در نهایت کمک به تخریب سریع آن خواهد شد. بنابراین قدم نزدن و راه نرفتن بر فراز لایه ای این دره، به حفظ اثر طبیعی کم نظیر و ارزشمند که میراث زمین شناختی به شمار می رود، کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

 

Where دره ستاره ها geosite is located ?

ژئوپارک قشم - کلیه حقوق محفوظ است | طراحی و اجرا رسانه هزاره