News

برندگان مسابقه «زمین پاک من» مشخص شدند

مدیر ژئوپارک جهانی قشم گفت: به همت مرکز آموزشی ژئوپارک جهانی قشم در غرب جزیره (روستای دولاب) مسابقه «زمین پاک من» برگزار و از شرکت کنندگان در این برنامه تقدیر شد. علیرضا امری کاظمی با بیان این مطلب، اضافه کرد: در پایان به 17 نفر از دانش آموزان شرکت کننده در بخش های مختلف این مسابقه، هدایایی به رسم یادبود اهدا گردید. وی ادامه داد: ساخت کلیپ و کارت پستال در مورد زمین پاک با موضوع زمین پاک (چگونه از زمین محافظت کنیم؟) و ساخت کاردستی شبیه به زمین با استفاده از مواد موجود در طبیعت مانند چوب، سنگ، برگ، شن و ماسه بخش های مختلف این مسابقه را تشکیل می دادند. مدیر ژئوپارک جهانی قشم تصریح کرد: هرساله به مناسبت روز جهانی زمین پاک کارگاه ها و برنامه های آموزشی متخلفی توسط ژئوپارک جهانی قشم برگزار می شود که امسال به علت شرایط ایجاد شده در اثر انتشار ویروس کرونا این برنامه ها به صورت مجازی برگزار شد. گفتنی است؛ در سال 1970 در پاسخ به بحران محیط زیست، روز 22 آوریل (مصادف با دوم اردیبهشت)، به عنوان روز زمین پاک انتخاب شد. ایران نیز در این رویداد با دیگر کشورهای جهان همراه شد و هر ساله هفته زمین پاک را که از دوم اردیبهشت ماه با نام روز زمین پاک آغاز می شود، به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می دارد. براساس این گزارش اسامی برندگان مسابقه زمین پاک من به ترتیب زیر می باشند 1-الیسا دریایی دولابی /کلاس چهارم/ ماکت زمین 2-عرفان دریایی دولابی /کلاس سوم/کارت پستال 3-امیر کردستی/6 ساله/ کارت پستال 4-الناز کردستی/کلاس چهارم/کارت پستال 5-میترا مازغی کلاس هشتم تحقیق 6-الناز اسلامی /7 سال/کارت پستال 7-النا آزاد/کلاس اول/ کارت پستال 8-آریان مرداسنگی/7 سال/کارت پستال 9- السا تاند/5سال/کارت پستال 10-نسترن قادری /12سال/ کلیپ 11- شایسته صالحی زاده/کلاس دوم/ کارت پستال 12-عرفان آزاد//کلاس نهم/ کلیپ 13-حمیده اسلامی/ 6 ساله/ کارت پستال 14-نجیبه اسلامی/ 4 ساله/ کارت پستال 15-مهنا آزاد / 12 سال/ کلیپ 16-هانیه اسلام پور /کلاس سوم/ کارت پستال 17- ریحانه اسلام پور/ 5 ساله/ کارت پستال

in news
 برگزاری سخنرانی دکتر احمد بازماندگان خمیری عضو هیات علمی دانشگاه به مناسبت روز ملی خلیج فارس در فضای مجازی
برگزاری سخنرانی دکتر احمد بازماندگان خمیری عضو هیات علمی دانشگاه به مناسبت روز ملی خلیج فارس در فضای مجازی

عضو هیات علمی دانشگاه با ستایش از اقدامات مدیریت ژئوپارک جهانی قشم درجهت حفاظت از میراث فرهنگی این جزیره گفت: رمز موفقیت این مدیریت دراین خصوص درگیر کردن جامعه محلی قشم با برنامه های آموزشی، ترویجی و حفاظتی خود بوده است. به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم به نقل از شمانیوز دکتر احمد بازماندگان خمیری در یک برنامه سخنرانی علمی تحت عنوان« بررسی وضعیت تاریخی و جغرافیایی کشم درابتدای سده بیستم» که به مناسبت روز ملی خلیج فارس از سوی ژئوپارک جهانی قشم در فضای مجازی برگزار شد، حفظ میراث فرهنگی را از مهم ترین اهداف ژئوپارک ها در دنیا خواند و افزود: این میراث شامل میراث فرهنگی ملموس و ناملموس است. وی میراث فرهنگی ملموس را میراثی دانست که دارای موجودیت بوده و وجود خارجی دارد از جمله آثار، بناها و محوطه های باستانی و تاریخی و همچنین وسایل قدیمی مانند کوزه ها، نقاشی ها و ظروف و میراث فرهنگی ناملموس را نیز مجموعه آداب و رسوم، اصطلاحات، زبان ها، گویش ها، بازی ها، موسیقی، ادبیات شفاهی، هنرهای اجرایی، آیین ها، جشن ها، رقص ها، دانش و مهارت ها اعلام کرد. بازماندگان خمیری دربخش اصلی این سخرانی ضمن اشاره به واژه « کشم » به عنوان نام اولیه قشم و این که چرا بر این واژه تاکید می شود به بررسی این واژه در کتاب «راهنمای خلیج فارس» تالیف جان گوردون لوریمر انگلیسی پرداخت. این عضو هیات علمی دانشگاه پیام نورقشم همچنین در این سخنرانی به جایگاه واژه « کشم » در گزارش های سدیدالسلطنه ( ميرزا محمدعلى خان سديد السلطنه كبابى مينابى بندرعباسى متولد 1251و وفات1320شمسی، ملقب به سدیدالسلطنه و متخلص به عاری ومعروف به سدیدالسلطنه کبابی، مورخ، شاعر، نویسنده و پژوهنده‌ جنوب ایران، درسال‌های آخر دوره قاجار و آغاز دوره پهلوی) اشاره کرد و گفت: سدیدالسلطنه همچنین در گزارش های خود به باسعیدو، مقابر انگلیسی ها، لافت و تاریخچه آن و سه مسیر از « کشم » تا باسعیدو هم پرداخته است. براساس این گزارش اشاره به تجار و تجارت، جمعیت، انواع وسایل حمل و نقل دریایی و برخی از روستاهای « کشم » و تشریح اطلاعات جغرافیایی، تاریخی، اجتماعی و اقتصادی آن از دیگر بخش های سخنرانی دکتر احمد بازماندگان خمیری در این برنامه زنده در فضای مجازی بود که از طریق صفحه اینستاگرامی ژئوپارک جهانی قشم پخش شد.

in news
برگزاری کارگاه آموزشی به مناسبت روز جهانی زمین پاک به صورت مجازی
برگزاری کارگاه آموزشی به مناسبت روز جهانی زمین پاک به صورت مجازی

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از برگزاری کارگاه آموزشی به صورت مجازی، توسط این مدیریت به مناسبت روز جهانی زمین پاک با هدف افزایش آگاهی عموم مردم و علاقه مندان خبر داد. علیرضا امری کاظمی با بیان این مطلب اظهار کرد: در این کارگاه آموزشی مطالبی از جمله تاریخچه نامگذاری روز جهانی زمین پاک، هدف از نام گذاری و بررسی موارد حفاظت از گونه های در حال انقراض مطرح شد. وی ادامه داد: همچنین در این برنامه آموزشی نکاتی پیرامون بررسی عوامل تغییر اقلیم به عنوان مهمترین چالش آینده زمین و همچنین بررسی راهکارها و مسئولیت های فردی و اجتماعی برای حاضران عنوان گردید. به گفته مدیر ژئوپارک جهانی قشم؛ این مدیریت هرساله به مناسبت روز جهانی زمین پاک کارگاه ها و برنامه های آموزشی مختلفی را برگزار می کند که در سال جاری به علت شرایط ایجاد شده در اثر انتشار ویروس کرونا این برنامه ها به صورت مجازی برگزار شد. امری کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: روز جهانی زمین پاک فرصتی است برای ترویج فرهنگ حفاظت و نگهداری از زیست بوم و زیستگاهی که در آن زندگی بشری به رشد و بالندگی خواهد رسید و توجه به نقش انسان برای داشتن و حفظ محیطی سالم دارد. گفتنی است؛ در سال 1970 در پاسخ به بحران محیط زیست، روز 22 آوریل (مصادف با دوم اردیبهشت)، به عنوان روز زمین پاک انتخاب شد. ایران نیز در این رویداد با دیگر کشورهای جهان همراه شد و هر ساله آیین ها و برنامه های بزرگداشت هفته زمین پاک که از دوم اردیبهشت ماه با نام روز زمین پاک آغاز می شود، به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می شود.

in news
اطلاعات ژئوپارک جهانی قشم در فرهنگنامه کودکان و نوجوانان منتشر شد
اطلاعات ژئوپارک جهانی قشم در فرهنگنامه کودکان و نوجوانان منتشر شد

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از انتشار تصاویر و توضیحات مربوط به ژئوسایت های ژئوپارک جهانی قشم در جلد بیستم فرهنگنامه کودکان و نوجوانان خبر داد. علیرضا امری کاظمی گفت: فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، نخستین دائرة‌المعارف عمومی نوشته شده به زبان فارسی برای کودکان و نوجوانان است که با دیدگاهی علمی و با تکیه بر فرهنگ ایران تهیه شده، مقاله های آن دقیق، مستند و با توجه به دانش پایه و زبان و بیان گروه سنی 10 تا 16 سال تدوین شده است و در تألیف مقاله‌های آن بیش از 250 استاد و متخصص رشته‌های مختلف همکاری داوطلبانه می‌کنند. به گفته وی، ژئوپارک قشم یکی از مناطق بکر و بی نظیر زمین شناختی است و به مردم کمک می کند طبیعت را به عنوان یک عنصر زنده درک کنند، همچنین در توسعه پایدار جوامع محلی نقش موثری دارد، از همین روی آموزش چیستی ژئوپارک و راهکارهای حفاظت از آن برای نسل آینده ضروری است.

in news

ژئوپارک قشم - کلیه حقوق محفوظ است | طراحی و اجرا رسانه هزاره