ژئوفود

ژئوفود

ژئوفود چیست؟

ژئوفود محصولات غذایی محلی پایدار از منطقه ای منحصر به فرد از لحاظ ویژگی های زمین شناختی می باشد. ژئوفود برند رسمی برای محصولات غذایی تولید شده در یک ژئوپارک جهانی یونسکو اروپایی می باشد. تنها ژئوپارک های جهانی یونسکو که به رسمیت شناخته شده اند می توانند از برند و معیارهای ژئوفود استفاده نمایند.

برای به دست آوردن اعتبار مورد نیاز برای دریافت برند ژئوفود برای محصول خود باید بتوانید اثبات نمایید که محصول غذایی در یک ژئوپارک تولید شده و باید بتوانید راویتگر داستانی برای آن محصول و منطقه زمین شناختی که در آن تولید شده است باشید .

رستوران بادیل

بادیل” به معنی سفره در گویش هرمزگان و جنوب ایران است، نوعی زیر انداز حصیری گرد از برگ نخل که بومیان در زمان سرو خوردنـی ها بعنوان سفره استفاده می کرده اند.

سفره خانه و مجموعه سنتی بادیل” دارای سالن های سنتی با المانهای بومی است که یک مجموعه کامل با انواع خوراک های دریایی، محلی، سنتی است که توسط یک کدبانوی سرآشپز قشمی مدیریت می شود. خوراک های این رستوران با ذائقه جنوب ایران و ادویه های مخصوص آماده و سرو می گردد. دکوراسیون و فضای داخلی بادیل مختص جنوب ایران و کاملا سنتی و آرام بخش طراحی شده که محیطی ایده آل برای میهمانهان مجموعه فراهم گردیده است.

سفره خانه و مجموعه سنتی بادیل به عنوان یک مجموعه گردشگری تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزد قشم در سال 95 ثبت گردید که بزرگترین هدف آن “معرفی و سرو خوراک های دریایی ، محلی و سنتی هرمزگان با ادای اصالت خوراک های جنوب ایران” است. استفاده از مواد اولیه تازه و به روز از ویژگیهای بارز این رستوران است.

 

آدرس رستوران بادیل: قشم، منطقه ی سیتی سنتر، روبروی برجهای دوقلو

رستوران سنتی ناخدا امینی

در 65 کیلومتری شهر قشم در مجاورت ژئوسایت جنگل حرا ژئوپارک جهانی قشم قرار دارد که یکی از قدیمی ترین اقامتگاه های بومگردی ژئوپارک است که سابقه فعالیت آن به 25 سال پیش برمیگردد و یکی از فعالترین اعضای شبکه همیاران ژئوپارک جهانی قشم می باشد.

این اقامتگاه دارای سه حیاط مجاور به هم است که مجموعاً 20 اتاق برای اقامت مهمانان در آن تعبیه شده است. قرار گرفتن در مجاورت ژئوسایت جنگل حرا از امتیازات بالای این مجموعه است که زمینه لازم جهت تهیه غذاهای بومی با طعمهای بی نظیر را فراهم کرده است. غذاهای محلی در مراحل تولید، گردآوری و در نهایت مصرف آن شامل آداب و رسوم خاصی است که میراث فرهنگی آن جامعه را در بر میگیرد. انواع غذاهای لذیذ محلی این منطقه نظیر قلیه ماهی، ماهی سرخ کرده، میگو، میگو سوخاری، خرچنگ ، ماهی شکم پر و ... را میتوان نام برد که خوردن غذاهای دریایی با طعمی بی نظیر در فضای کاملا سنتی فرصت مناسبی برای دورهمی و خلق خاطره ای به یاد ماندنی در شهر طبل است.

 

چکو میگ چاهو

بانوان چاهو شرقی در کنار هنر ساخت و فروش صنایع دستی با تهیه و بسته بندی میگو خشک شور نقش بسزایی در گردشگری غذا دارند. فعالیت بانوان با تشکیل سازمان محلی بانوان تحت عنوان بانوان پیشگام چاهو شرقی در سال 93 با حمایت سازمان کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی و ژئوپارک جهانی قشم   آغاز نمودند. صید میگو در فصل تابستان و اوایل پاییز صورت میگیرد و بانوان با همت بالای خود اقدام به جمع آوری و خشک کردن میگو به روش سنتی می کنند. میگو خشک شور از بهترین انواع میگو تهیه و معمولا دارای رنگ نارنجی متمایل به قرمز می باشند. میگو خشک سرشار از انواع مواد معدنی و املاح و ویتامین های متفاوت می باشد. اکثر غذاهای دریایی بخصوص میگو، منبع غنی از امگا ۳ می باشند که برای رشد سلول های مغزی بسیار مفید هستند و به همین دلیل برای کودکان در حال رشد و افراد مسن و سالخورده منبع غذایی بسیارمفید به حساب می‌آید. از آن جایی که میگوها بصورت خشک شده می باشند، می توان مدت زمان زیادی بدون هرگونه فساد پذیری، آن را بیرون از یخچال نگهداشت.

این فراورده در بین کشور های اروپایی مصرف کنندگان زیادی دارد و حتی بعنوان تنقلات در آجیل های خود استفاده می کنند، بدلیل راحتی در حمل و نقل میگو و ماندگاری بالای آن می توان در هر قسمتی از کشور آن را یافت.‌ میگوی خشک دارای بافت لطیف و نرم بوده، و بسیار هضم راحتی نسبت به بقیه ارقام میگو دارد.

 

ژئوپارک قشم - کلیه حقوق محفوظ است | طراحی و اجرا رسانه هزاره