مقدمه

قشم بزرگترین جزیره در خلیج فارس است که سواحل صخره ای آن نواحی کوهستانی و زیبای داخل آن را محافظت می کند. جزیره ی قشم در چند کیلومتری ساحل جنوبی ایران (خلیج فارس) و در مقابل شهر های بندری بندر عباس و بندر خمیر قرار دارد. نزدیک به 60 روستا در قشم وجود دارد که بیشتر آنها در مناطق ساحلی پراکنده شده اند. جزیره قشم همواره به دلیل موقعیت استراتژیک خود مورد توجه بوده است. ساکنان قشم دارای فرهنگ های مختلفی هستند که همین سبب می شود تا تاریخ منطقه را از طریق فرهنگ های باقیمانده در جزیره مشاهده نمود. مستندات تاریخی مربوط به قشم به دروه های بسیار کهن پیش از اسلام باز می گردند. نامهایی همچون قشم، کیش و تنب نشان از اقامت طولانی مدت ایلامی ها در این منطقه در چند قرن پیش از میلاد مسیح است.
حیات وحش جزیره بسیار غنی است و پرندگان، خزندگان، دولفین ها و لاک پشت از جمله آنها هستند. ساکنین محلی در طرح های حفاظت محیط زیست مشارکت فعالی دارند. نگرانی هایی درباره ی اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین کشوروجود دارد که در ساحل جنوبی جزیره در حال احداث است و ممکن است تاثیراتی بر مناظر طبیعی جزیره داشته باشد که تا کنون بکر و دست نخورده باقی مانده اند. بر اساس زمان بندی انجام شده، احداث پالایشگاه در سال 2013 به پایان می رسد.
بر طبق کتاب تورات کاسل، بهشت عدن در قشم قرار داشته است.
ماهیگیری شغل اصلی ساکنین جزیره است. در قسمت های کوچک قابل کشت جزیره، خرما و ملون کاشته می شود. نمک نیز در ساحل جنوب شرقی جزیره استخراج می شود. قشم به دلیل داشتن جاذبه های طبیعت گردی مانند جنگل های دریایی حرا معروف است. به نظر کارشناسان محیط زیست 5/1 درصد از پرندگان دنیا و 25 درصد از پرندگان بومی ایران سالانه به این جنگل های مهاجرت می کنند که اولین ژئو پارک ایران است. زبان مردم قشم فارسی محلی است که با زبان عربی، هندی، پرتغالی و انگلیسی در دوره های مختلف آمیخته شده است

ژئوپارک قشم - کلیه حقوق محفوظ است | طراحی و اجرا رسانه هزاره