Culture & lifestyle

نمای کلی از جمعیت، زندگی و فرهنگ

بخش عمده مردم جزیره قشم سبک زندگی روستایی داشته و با سنت ها چند وجهی و غنی منطقه آمیخته شده اند.  بسیاری از روستاها ویژگی هایی خاص از معماری سنتی مانند بادگیر (سیستم تهویه ی سنتی) را دارا بوده و هنوز بخش از منظره ی طبیعی منطقه را شکل داده و کاربردی هستند که روستای لافت در شمال مرکزی جزیره به عنوان نمونه ای برجسته از این معماری است. این ویژگی ها نه تنها زیبایی چشم اندازه ها را می افزایند که نشانی از توانایی پیشنیان جزیره برای سازگاری با شرایط محیطی خاص منطقه هستند. 


جزیره فرهنگی غنی از هنرها و صنایع دستی استثنایی را دارد که برجسته ترین آنها هنر صنعتی کشتی سازی است که  با استفاده از روش های سنتی کشتی های چوبی به نام لنج را برای سفر به اقیانوس می سازند. شما می توانید از صنعتگران و کارگاه های ساخت قایق آنها در ساحل شمالی جزیره دیدن کنید .این کشتی های زیبا و مستحکم تا مسافت های طولانی و حتی سواحل آفریفا نیز سفر می کنند. امرار معاش اکثر ساکنان جزیره با ماهیگیری و صید مروارید انجام می شود و به دلیل شرایط جوی (آب و هوای خشک) کشاورزی در منطقه کم است. درختان میوه های استوایی، گیاهان دارویی و درختان نخل در بخش های شمالی و شمال مرکزی جزیره پرورش داده می شوند. سنت دیرینه ی استحصال آب و توزیع موثر آن با محل زندگی انسان و استفاده از زمین عجین شده است. سد های تاریخی و مدرن در سراسر جزیره وجود دارند. شکل سنتی "برکه"، چاه ها و آب انبار ها کوچک بخشی از ساختار مشخص منظره ی فرهنگی قشم هستند. مهندسی توزیع موثرمنابع کمیاب آب هنوز در سیستم های کانال های آب رسانی به چشم می خورد که هنوز هم حفظ شده و در برخی از بخش های جزیره به کار گرفته می شوند. زنان جزیره صنایع دستی هنری و زیبایی مانند کارهای گلدوزی و لباس های سنتی را تولید می کنند. حفظ و ارزش گذاری اقتصادی مهارت های خاص آنها یکی از اهداف اصلی در رشد اقتصادی پایدار منطقه است. در سال های اخیر همکاری های (به عنوان مثال در روستا ی شیب دراز) صورت گرفته و به نظر می رسد که این فعالیت ها چارچوبی مناسب برای فعالیت های اقتصادی زنان باشد.


جاذبه های میراث فرهنگی

از آنجایی که جاذبه های میراث فرهنگی به عنوان یکی از مهمترین معیارهای گردشگری پایدارد محسوب می شود ایجاد جاذبه هایی از این دست نیازمند معیارهای مشخصی است. جزیره ی قشم جاذبه های میراثی متعددی دارد که تمامیت و اصالت این میراث ها را حفظ می کند. این جزیره جاذبه های ارزشمندی را داراست که از نقطه نظر فیزیکی برای گردشگران مناسب است زیرا تقریبا تمام این جاذبه های قابل دسترسی هستند. نیازهای گردشگران و نیاز های مربوط به حفاظت از جاذبه های میراث تاریخی و فرهنگی با یکدیگر بسیار سازگار هستند.
برخی از نمونه های مربوط به جاذبه های نام برده شده عبارتند از:
قلعه ی پرتغالی ها که در محله ی "مسنی" شهر قشم قرار گرفته است. این قلعه که نشان از فرهنگ ضد استعماری ایرانیان دارد اول بار قرن 16 توسط پرتغالی ها ساخته شده و به مدت 117 سال مورد استفاده قرار گرفت.
غار خربس که قدمت آن به زمان پارت ها و ساسانیان باز می گردد در 7 کیلومتری شهر قشم و در دامنه ی کوه های صخره ای در جنوب شرق جزیره واقع شده است. چاه های تلا در بندر تاریخی لافت واقع شده اند.  در سال های گذشته 365 چاه وجود داشت اما به دلیل باران های سنگین بیشتر آنها با لایه های گل پوشانده شده اند. در حال حاضر کمتر از 100 چاه هنوز قابل دسترس هستند.

ژئوپارک قشم - کلیه حقوق محفوظ است | طراحی و اجرا رسانه هزاره